Kalorifer Tesisatı

KALORİFER TESİSATI

Binalarda veya koutlarda kullanılan tesisatlar arasında kaloriferler ısıtmanın temel etmenlerinden biridir. Yalıtım ve izolasyon faktörlerinin kalorifer tesisatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu bilinmekte bu amaçla kullanılacak malzemenin ileriye dönük problemler yaratmaması bakımından kaliteli olması gerekmektedir. Isıtmanın hangi süreçlerde ve hangi alanlarda yapılacağının belirlenmesi uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda genellikle en çok tercih edilen yöntemler arasında radyatörlü ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Isıtmanın borular vasıtasıyla gerçekleştirildiği günümüz ev yapılarında bakır ve plastik boru tesisatları kullanılmaktadır. Sağlıklı bir tesisat sistemine kavuşmak için firmamız ileri teknolojiyi kullanarak sorunlarınız için çözüm ortağınız olmaktadır.

Isıtma Konforu
 

Plastik borular döşeme yapılarına göre değişebilen kaliteli malzemelerden oluşmaktadır. Boruların açıkta sıva üstü döşendiği durumlarda kimi zaman hava etmenlerine bağlı olarak sertleşmeler ve kırılmalar gözlemlenebilmektedir. Bu çerçevede kalorifer tesisatı için ısıtma konforunun azalmaması adına beton altı boru döşemeleri tercih edilmektedir. Sıva üstü döşemeler zaman içerisinde suyun dolaşım hızının düşmesinden dolayı kaloriferlere giden ısı dengesinin bozulmasına da neden olabilmektedir. Bu durum aynı zamanda sıcaklık nedeniyle meydana gelen eğrilmeler ve patlamalar için de uygun zemini hazırlamaktadır. Bakır borular sıcaklığa karşı daha duyarlı sistemlerdir. Bu boru tipinin kullanıldığı yerlerde plastik borulara oranla daha kaliteli bir tesisattan söz edilebilmektedir. Suyun akış hızı göz önüne alındığında tesisatın izolasyonla paralel düzeyde etki gerçekleştirmesi adına uzman ekipler tarafından çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Tesisat Çeşitleri

Genellikle yerden ısıtmalı kalorifer tesisatı sıcaklığın kısa sürede hane içerisine yayılması ve stabil ölçüde kalması için kullanışlıdır. Binanın izolasyonun iyi yapılması da ısıyı etkileyen faktörlerden biri olarak bilinmektedir. Plasik kılıflar içerisinde yerden dağıtma sistemlerinin kullanılması boruların zarar görmesini engellerken sıcaklığın sabitlenmesini de olanaklı hale getirmektedir. PPRC kalorifer tesisatlarından daha uzun ömürlü kullanıma sahip olan yerden dağıtma sistemlerinde boruların geçtiği duvarların kırılması gerekli değildir. Bu bakımdan hem masrafsız hem de temiz bir tesisat biçimidir.  Kılıflı boru kalorifer tesisatı zeminin altıdan geçen kılıflı spiral borular vasıtasıyla sıcaklığın sağlanması şeklinde gerçekleştirilir. Spiral tipli kılıflar hem boruları korur hem de ısı yalıtımının doğru bir biçimde yapılmasını sağlar. Renkleri mavi veya kırmızıdır. Gidiş ve dönüş hattını gösteren bu iki renk için belirlenen ölçüler 16 mm çap, 25 mm PE-X boru biçimindedir. Radyatörlere ulaşan sıcaklık 90 derece, dönü ise 70 derecedir. Bu nedenle kullanılan borular bu ısıyı kaldırabilecek kalitede seçilr. İnşaatlarda yaygın olarak kullanılan kılıflı boru kalorifer tesisatları aynı zamanda enerji tasarrufu için de ideal bir yöntemdir. Firmamız, enerji tasarrufu sağlayacağınız tesisat çeşitleriyle 7/24 hizmetinizdedir.