Su Tesisatı Onarımı

SU TESİSATI ONARIMI

Su tesisat döşemelerinde meydana gelen arızaların birden fazla nedenleri vardır. Tesisatın döşenmesi sırasında yapılan hatalar, kullanım hatası, kalitesi düşük malzeme kullanımı ve darbe alma gibi sebepler arızanın oluşumuna en önemli etkenlerdir. Meydana gelen arızaların onarımı ise usta ellerde kısa sürede gerçekleşir. Arızanın nereden kaynaklandığının tespiti ile başlayan onarım işlemi, çoğunlukla ömrünü doldurmuş mekanik aksamların değiştirilmesi, gevşeyen contaların sıkılması ve delinen ya da kırılan ekipmanların özel yalıtım malzemeleri ile yapıştırılmasıyla gerçekleştiriliyor. Firmamız bu alandaki problemlerinizi çözmek için profesyonel bir kadroyla hizmetinizdedir. Tek yapmanız gereken firmamıza ulaşıp, sorunu bildirmek olacaktır.

 

Ev ve işyerlerinde meydana gelen su sızıntıları ya da çalışmayan musluk ve akıtan borular oldukça sık karşılaşılan durumlardan biridir. Su tesisatı arızaları işin ehli ustalar tarafından anında birkaç işlemle çözüme kavuşur. Su tesisatı arızalarını birkaç başlık altında toplanması gerekirse, en çok sorun yaşanan ve onarıma ihtiyaç duyan arıza açma kapama elemanlarında yaşanmaktadır.

Açma Kapama Elemanlarındaki Onarım

Açma kapama elemanlarında oluşan arızaların onarımında çoğunlukla aşınmadan dolayı yıpranan malzemenin değişimi gerçekleşir. Aşınmanın dışında hatalı ve sert kullanımdan dolayı kırılan ekipmanların değişimide su tesisatının onarımında önemli bir yere sahip olur.Ankastre batarya ile ara musluğu arasında su sızıntılarının yaşandığı tesisat sıkıntılarında onarım işlemi çoğunlukla delinmiş olan esnek hortumun değiştirilmesi yada gevşeyen contaların yenilenmesi ile gerçekleşir.Öte yandan kireç tutarak su akışını engelleyen aksamlar kireç çözücülerle temizlenir.

Sifon Tamiratı

Sıkça karşılaşılan bir diğer su tesisat arızalarından biride sifonların çalışmaması ya da su akıtması sorunlarıdır. Bu sorunların giderilmesinde ise uygulanan metod önce arızanın tespitidir. Arızanın geldiği nokta bulunduktan sonra gerekli görülmesi halinde malzeme değişikliği yapılır, sifon sökülmeden ya da sökülerek içi temizlenir. Gevşeyen contalar sıkılır ve bağlantı yolları incelenerek pislik birikimi varsa temizlenir.

Temiz Su Tesisatındaki Arıza Onarımı

Temiz su tesisatında olabilecek arızalarının onarımı da hemen hemen aynıdır. Sıcak ve soğuksu çıkış ve girişlerinin kontrol edilmesi ve hatanın tespiti ile başlayan onarım çalışması, arızanın yaşandığı bölgede mekanik parçaların değiştirilmesi, kireç ve pas tutan boruların temizlenmesi ile gerçekleşir.Öte yandan onarım işlemleri sırasından çatlaklıklar gerekli görüldüğü takdirde özel yalıtım malzemeleri ile de kapatılabilir.