Tıkanıklık Açma

TIKANIKLIK AÇMA

Gider borularının tıkanmasında en önemli neden içine atılan yabancı cisimlerdir. Tıkanan boruların açımı için uygulanan metodlar ise atılan cismin ne kadar inatci olduğuna ya da borulardaki akıntıyı engelleyen yağ ve kireç birikimlerinin ne kadar kalın olduğu ile ilgilidir. Tıkanıklık açım çalışmalarında klasik yöntemlerin dışında, kameralı sistem ve robotlarda kullanılmaya başlandı. Firmamız tarafından kullanılan bu tıkanıklık açma yöntemi ile eskisi gibi giderler kırılıp yeniden döşenmek zorunda kalmıyor.

Yabanci Madde Ve Yağ Birikimleri Tıkanıklık Nedeni

Genellikle mutfakta bulunan atık su giderleri lavoboya dökülen yağ ve atılan yemek atıkları nedeniyle  tıkanır. Bu tıkanıklıkların açılması ise boruları tıkayan cismin, yağ ya da kir birikiminin büyüklüğüne bağlıdır. Fazla miktarda kullanacağınız lavabo açıcılarının giderlerinizi zamanla aşındıracağını unutmamak gereklidir. Bunun dışında tıkanıklık gidere yakın ise lavabo altında bulunan gider borusundan içeriye bir çubuk yardımıyla darbe vurarak tıkanıklığı ortadan kaldırabilirsiniz. Tuvalet giderlerindeki tıkanıklarının nedenlerinin başında da giderlere atılan ıslak mendiller, pedler ve naylon poşetler ile temizlik bezleri geliyor. Lavabolarda olduğu gibi tuvalet giderlerine de kimyasal açıcı dökebilir, tel yardımıyla tıkanıklığı açmaya çalışabilirsiniz. Tıkanık bölgeye suyla tazyik uygulamak da tıkanıklık açmada uygulanan ayrı bir yöntemdir.

Kamerali Sistem Ve Robotlarla Tıkanıklık Açma

Teknoloji ile birlikte şimdi tıkanan boruların nerede ve nasıl tıkandığını gösteren kamera sistemi ile çalışmalarını yürüten firmamız, artık konuyu daha teknolojik imkanlarla çözebilmektedir. Böylelikle giderleri kırmaya da gerek kalmamaktadır. Kamera ile tespit edilen tıkanıklığa gönderilen kızıl ötesi sinyalleri ile nokta atışı yapan firmamız ,robot cihazlar yardımı ile tıkanıklığı ortadan kaldırıyor. Eskiden saaatler süren tıkanıklık açma işlemi şimdi robotlar yardımı ile kısa sürede tamamlanıyor.

Yöntem ve metodların hemen hemen aynı olduğu tıkanıklık açmalarda en çok rastlanan sorunlu yerleri sıralarsak öncelik WC giderleri olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan bu sıralamada lavabo giderleri,pimaş tıkanıklıkları, genel gider boruları,kanalizasyon ve logarlar yer alıyor. Çoğunlukla hatalı kullanımların yanısıra kullanma süresi dolmuş malzemelerde zaman içinde kırılarak giderlerde tıkanmaya yol açmaktadır. Ancak firmamız aracılığıyla artık bu sorunların hepsi teknolojikçözümlerle rafa kalmaktadır.