Türkeli Tesisat Loader

MENÜ

Kombi Bakımı

Kombi Bakımı

 Kombi Bakımı, konut veya iş yerlerinde kombilerin uzun süre daha verimli çalışabilmesi için periyodik olarak  yapılması gerekli olan hususlardan biridir. Hava şartlarından dolayı bazı kombiler uzun süreli çalıştırmamaktadır. Bakım ve kontroller yapılmadan cihazın açılması kombi üzerinde olumsuz sebepler oluşturabilmektedir.

 Bakım yapılmasının başlıca sebeplerinden biri cihazın daha verimli çalışması, daha az enerji harcaması, yakıt tasarrufu, tam kapasite ile çalışma performansını koruması ve oluşacak arızaları önceden tespit ederek bu arızalardan kaynaklı tamir masraflarını ortadan kaldırmaktır.

 

 

 

Kombi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 Kombi Bakımı için öncellikle kombinin iç kısmında bulunan ısı transfer ekipmanlarının temizlenmesini yapmak gerekir. Bu bölgede toz veya kir oluşumu kombinin verimini düşürmekle beraber fazla yakıt tüketimini oluşturmaktadır. Kombinin elektronik devrelerinin kontrolü, baca fanının ve kombinin sensörlerinin kontrolleri ve kombinin pompası kontrol edilir. Firmamız tarafından kalorifer suyunun temizlenmesi önerilmektedir. Kirlenmiş tesisat suyu ısı yalıtımını tam olarak gerçekleştiremeyeceğinden kombide fazla yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Kalorifer suyu değiştirildikten sonra bu kalorifer tesisatı hattındaki hava alınır. Kombinin su devir daim girişinde bulunan pislik tutucu filtre temizlenmelidir. Pislik tutucu görevini yerine getiremiyorsa yenisiyle değiştirilmelidir. Pislik tutucu tıkandığında su pompalarının da bozulmasına neden olabilmektedir. Bu durumda tüketiciye ek masraf çıkarır. Kombi bakımının nedenlerinden biride düzenli petek temizliğinin yapılmasıdır. Peteklerin iç ve dış temizliği yapılarak hem sağlık açısından hem performans açısından önemlidir. Peteğin üst kısmında bulunan ızgaralar altında bulunan sac bağlantılar temizlenmediği takdirde ısı iletimi sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemektedir. Isı iletiminin başarısız olması bakterilerin, haşerelerin çoğalmasına ve sağlık yönünden de olumsuz etkiler oluşturmasına neden olmaktadır.

 

Kombi Bakımı Esnasında Yapılanlar?

  •  Kombinin içindeki tozlar temizlenmeli
  • Kombinin içindeki fasiküller  temizlenmeli
  • Kombinin yanma haznesindeki tozlar temizlenmeli
  • Kombinin altındaki filtreler sökülüp temizlemeli
  • Kombideki meme gözeneklerindeki tozlar temizlenmeli
  • Sıcak su akışının kontrolleri yapılmalı
  • Kombideki ateşleme elektrotları zımparalanmalı
  • Fan motorunun içindeki tozlar fırça yardımıyla temizlenmeli
  • Genleşme tankındaki hava ölçülmeli ve gerekirse hava basılmalı
  • Cihaz bakımı bittikten sonra müşteri gözetiminde som kontrolleri yapılıp teslim edilmeli

KOMBİ BAKIMI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN