Türkeli Tesisat Loader

MENÜ

Su Tesisatı

Su Tesisatı

 Su Tesisatı yapılar için gerekli temiz suyun elde edilmesi ve basınç ayarlarının yapıldıktan sonra dağıtılması, atık pis sularının toplanarak rögar’a bağlanmasını kapsar , bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan sisteme ise su tesisatı denir.

 Konutlarda yer alan banyo, tuvalet, mutfak, çamaşır odası, ebeveyn banyo gibi alanlar ile apartmanlarda bulunan hidroforlar, su depoları yüzme havuzları da su tesisatı kapsamında yer alır. Temiz su tesisatı’nda dikkat edilmesi gereken konulara kısaca göz atmak gerekirse su tesisatı bir kaynaktan ya da kuyudan çıkarıldıktan sonra su borularının döşenmesiyle daire ve iş yerlerine temiz olarak ulaştırılıp pis su pimaş hattına boşaltılması ve kullanılan pis suyun doğaya geri gönderilmesini kapsamaktadır.

 

 Su Tesisat boruları döşenirken tesisata erişebilirlik ön planda olmalıdır. Çünkü zamanla kullanıma bağlı, inşaat zamanında darbe görmüş borular, usta hatası yada fabrikasyon boru hatalarının kolayca onarılması ve borulara erişmesi çok önemlidir.

 

Su Tesisatı Döşenmesindeki Çalışmalar Nasıl Olmakta?

 Öncelikle plastik kaynak makinesi fişi elektriğe takılır rezidansı kontrol edilir gerekli ısıya gelene kadar beklenir önceden boruların geçeceği duvar veya zeminde kırım yapılır sıva üstü ise kelepçeler hazırlanır boruların geçeceği duvara kelepçe atılır temiz su tesisatını döşemek için işe başlanır plastik boru ve ek malzeme hazır tutulduktan sonra 230°C-250°C kadar ısınmış füzyon kaynak makinesi ek malzeme ile boru sağlı, sollu hafifçe bastırılır çok bastırmamaya dikkat etmemiz gerekir eğer çok bastırılır ise borularda tıkanmaya sebep olabilir yaklaşık 10 -15 saniye bekledikten sonra ek malzeme ile boru çıkarılır ve birbirine geçirdikten sonra fazla oynatmadan yaklaşık 15-20 saniye beklememiz gerekir sağlıklı kaynak için kaliteli malzeme kaliteli makine ve uzman bir tesisatçının da olmasına dikkat etmemiz gerekir.

 

Su Tesisatı’nda kullandığımız başlıca plastik malzemeler;

 PPRC düz borular,kapalı dirsek (90°),  redüksiyon dirsek (90°), döner başlı dirsek (90°), kuyruklu dirsek (90°), açık kuyruklu dirsek (45°), açık dirsek (45°), manşon, manşonlu redüksiyon, redüksiyon, inegal te, te parça, istavroz, köşe te, sıva altı batarya bağlantısı, iç dişli te, dış dişli te, iç dişli rakor, iç dişli dirsek, dış dişli dirsek, dış dişli dirsek, iç dişli rakor, dış dişli rakor, düz köprü (kavis), manşonlu köprü (kavis), körtapa, kapama başlığı, boru kelepçesi, çiftli boru kelepçesi.

SU TESİSATI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN